Pytania i Odpowiedzi
Zwracam uwagę na to co jem czy to wystarczy żeby cieszyć się dobrym zdrowiem?
Podstawą zdrowia człowieka jest zapewnienie każdej komórce wystarczającej ilości składników pokarmowych, tj. makroelementów (białka, węglowodany i tłuszcze) i mikroelementów (witaminy, minerały, pierwiastki śadowe i aminokwasy).
Dlaczego w przeszłości ludzie mimo że nie połykali mikroelementów to cieszyli się dobrym zdrowiem?
W przeszłości pokarm posiadał więcej mikroelementów a współcześnie posiada tylko nikły procent wartości odżywczej w porównaniu z tym, co posiadał kiedys. Ponadto jest skażony nawozami sztucznymi i środkami ochrony roślin.
Jakie mogą być pierwsze objawy niedoboru mikroelementów w naszym organizmie?
Zazwyczaj pierwszym objawem niedoboru mikroelementów w naszym organizmie jest brak energii życiowej i pogorszenie samopoczucia. Mikroelementy są niezbędne do produkcji energii (ATP) w komórce- jest to energia życia. W następnej kolejności pojawiają się objawy chorób generowanych przez stres, środowisko w którym żyjemy, oraz inne dolegliwości związane z uwarunkowaniami genetycznymi.
A czy można żyć bez połykania mikroelementów?
Oczywiście! Jednakże dzięki dostarczonej przez mikroelementy energii można być bardziej twórczym, produktywnym i dłużej zachować wigor.
Jaki styl życia wymusza wprowadzenie dodatkowych mikroelementów do spożywanego pokarmu?
Wszystkie aspekty naszego codziennego życia takie jak pośpiech, dyspozycyjność, stres, zwiększają zapotrzebowanie na mikroelementy. Ich brak w naszym pokarmie powoduje wypalenie organizmu, brak sił źyciowych, apatia, oraz obniżona odporność organizmu co moźe prowadzić do poważnych schorzeń„. Im większy stres tym więcej mikroelementów organizm człowieka potrzebuje aby sobie skutecznie z nim radzić.
Od jakiego wieku powinno się zacząć uzupełniać dietę mikroelementami?
To zaleźy od indywidualnych nawyków żywieniowych ale najlepiej rozpocząć przed planowaniem poczęcia dziecka zarówno u kobiety jak i mężczyzny. Można przypuszczać, źe brak wszystkich mikroelementów w pożywieniu matki będzie miał negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w jej łonie.
Co to jest suplement?
Suplement to ogólnodostępny środek spożywczy, często określany jako specjalistyczna forma pokarmu, przeznaczony do uzupełniania codziennej diety. Zawierająca on w sobie mikroelementy (witaminy, minerały, pierwiastki śladowe i aminokwasy), kwasy tłuszczowe, oraz flawonoidy.
Czy można mikroelementami leczyć choroby?
Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który pozwoli ustalić prawidłowe ilości przyjmowanych suplementów. Mikroelementy spożywane regularnie przywracają prawidłowe działanie wszystkich komórek ciała, oczyszczają, odżywiają i regenerują organizm, zatem przywracają zdrowie i wigor życia. Okazuje się, że często uzupełnianie spożywanej żywności mikroelementami podczas leczenia farmakologicznego, zaordynowanego przez lekarza medycyny konwencjonalnej, powoduje lepsze działanie leków. Skrócony zostaje zatem okres leczenia farmakologicznego.
Czego mogę zacząć oczekiwać kiedy zacznę uzupełniać mój pokarm mikroelementami?
Zauważysz, że coraz rzadziej chorujesz, mniej się męczysz, jesteś spokojniejszy, ponadto twoje włosy staną się gęstsze i bardziej lśniące a paznokcie mocniejsze. Ponadto twoja twarz będzie rozświetlona i gładsza.
Kiedy stosować mikroelementy?
Mikroelementy stosuje się zapobiegawczo oraz przy leczeniu dolegliwości. Ułatwiają one powrót do zdrowia po przebytych chorobach.
Czy podstawowe mikroelementy mogą być toksyczne?
Przyjmowanie zbyt dużych dawek niektórych mikroelementów może po dłuższym czasie doprowadzić do zachwiania równowagi organizmu. Mikroelementy należy dostarczać do organizmu w zalecanych dawkach, w sposób kontrolowany.
O jakiej porze dnia powinno się przyjmować mikroelementy?
Mogą być przyjmowane w ciągu całego dnia. Zalecane jest jednak przyjmowanie suplementów w trakcie posiłków.
Czy można stosować mikroelementy podczas uprawiania sportu?
Uprawianie sportu może być powodem różnych dolegliwości, np. ból, stany zapalne ścięgien itp. Stosowanie mikroelementów w odpowiednich proporcjach może złagodzić dolegliwości już na początku ich powstania. W trakcie wysiłku fizycznego występuje ogromne zapotrzebowanie na mikroelementy jeśli nie zostaną szybko uzupełnione, może to doprowadzić do ich niedoboru.
Jakę rolę dla organizmu odgrywa chrom?
Chrom odgrywa podstawową rolę w metabolizmie oraz w chorobach układu krwionośnego (poprzez regulację cholesterolu). Niedobór powoduje złe działanie insuliny, tzw. nietolerancja na cukier.